BadenTour Podhajská Velký meder Štúrovo

Tipy na výlet

Kam vyrazit - Podhajska

Podhájska není jenom o koupání, ale i poznávání zajímavostí v širším okolí.

Podhájska-Arborétum Mlyňany-26 km

Zelená živá mapa světe-asi tak by se dal charakterizovat překrásny park rozpřestírajíci se v obci Vieska nad Žitavou.Nachází se zde víc než 2300 druhú vzácnych cizokrajních dřevin.Charakteristickou črtou parku je rozsáhlé zastoupení stálozelených dřevin.Tito mají svúj púvod v rúznych klimaticky odlišných částích světa.

V součastný době svojí plochou 67 ha zasahuje do dvou katastrálních uzemí.Dominantu tohto chráněného území tvoří romantický zámeček z roku 1894 s charakteristickou věží.

Arboretum založil v roce 1892 Dr.Štefan Ambrózy-Migazzi.Ke mlinianskemu velkostatku získanému sobášem s Antóniou Migazziovou přikoupil od grófa Šimona Révaya z Tajnej dubovo-hrabový lesík ve Vísce.Právě zde začal realizovat záměr a soustřeďovat cizokrajní dřeviny a aklimatizovat je na zdejší podmínky.

Pestrobarevné skupiny rododendrónú a azalek vytvářejí překrásné prostředí pro oddech. Rozsahem své unikátní zbírky cizokrajních dřevin patří arborétum k největším v střední Evropě.

Zajímavosti v 10 km okruhu

Přírodní rezervace Žitavský luh-chráněné vtačí území Mezi obcami Maňa a Žitavce se na rozloze více jako 150 ha nachází významný evropský biotop /směr Trávnica-Maňa-Vráble/ cca 8 km od Podhajské. Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1980 pro chráněné druhy ptáků:

Bohužel zmíněné druhy ptáků danou lokalitu opustili v roce 1985. Dnes tady migruje a hnízdí cca 230 druhú ptáků.

Mariánska čeľaď - zřícenina kláštera

Mezi obcou Podhájska a Čechy ve vzdálenosti cca 4 km se nachází pustatina patřící katastru Veľké Lovce. Je zajímavá i tím, že se tady objevilo náleziště z doby bronzové.

První zmínka o této lokalitě je z roku 1210, kdy tu stála kaplnka. Rok založení kláštera není jistý. V roce 1512 darovali Žigmund z Levíc a jeho tchán František Haraszty pozemky pavlínúm v Lóte, Belegu /část Podhajské/ a Hronskej Mikule. Dá se předpovídat, že je souvistlost mezi rokem darování a začátkem výstavby kláštera. Pavlíni nejdřív postavili kostel a založení kláštera potvrdil Král Ludovít II v r. 1517. V listině se nachází Marianska čelaď pod názvem Zalat. Přídavné jméno Mariánska je pozdního púvodu a pochází z dob, kdy byl klášter zasvěcen ku cti Panny Marie. Pavlíni v kláštoře žili cca 268 let. Sloužili Bohu, věde, hospodařství a lidu. Počas nebezpečenstva tureckých nájezdú sloužil také pro ochranu lidu jako pevnost a v čase míru jako svatině.

Od zrušení pavlínskeho řádu na našem území sloužil jako pionýrský tábor, sklsd obilí, ale i poutnícké místo. Dnes jsou zachovalé jenom zdi s celami, které dávají tušit dávnověkost.

Čím dál, tím víc lidí si uvědomuje, že jsou celý rok přikováni na židli v práci u počítače, nebo v kanceláři za psacím strojem a začíná jim chybět pohyb a přibývají na tele tukové polštáře. Jediná možnost kromě nejakého fitnescentra je aktívní pohyb na dovolené. A když vidíme, že i to naše díte začína nějak tloustnout, musíme bít na poplach.

Na kole

Ukazuje se, že velice prospěšné je spojit léčivou vodu na termálním koupališti PODHAJSKA a cykloturistiku.

Po státních silnicích se tady dá najezdit stovky kilometrú, ale pro bezpečnost je lepší jezdit po polních asfaltových cestách, které mají dobrou kvalitu asfaltového povrchu.

TRASA č.1 - vhodná pro amatery nebo rodinky s dětmi

Z Podhájske směrem na Trávnici, na konci obce Podhájska u hřbitova do leva se dostanete na polní asfaltovou cestu přes pole do obce Húl.

TRASA č.2 - vhodná pro zdatnejší cyklisty

Z obce Podhájska směrem na obec Čechy je polní asfaltová silnice, která vede přes les a pole. Po štyrech km je zřícenina Marianska Čelaď – Paulínsky kláštor. Dál se pokračuje do obce Čechy, kde se pak odbočí do prava a jede se do obce Velké Lovce. Z Velkých Lovců se pak pokračuje po málo frekventované státní silnici III. třídy do obce Radava a pak po státní silnici II. třídy do obce Podhájska. Vzdálenost okruhu je 32 km a je dosti svahovitý.

Solná jeskyně ve Starém Tekově

Jeskyně je vzdálená z Podhájské 26 km (dostanete plánek trasy).
Léčí: horní a dolní dýchací cesty, astma, plicní onemocnění, nosní dutiny, nefunkčnost štítné žlázy, nemoci zažívacího traktu, zápaly tlustého střeva a Crohnovu nemoc. Dále je vhodná na srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, stavy po infarktu, kožní alergie, lupénku, akné, ekzémy, reumatické nemoci, stres, vyčerpání či neurózy.
© 2009 Badentour s.r.o., Všechna práva vyhrazena. | tel.: 777 223 341 nebo 774 136 730 | Odkazy